Jak poprawnie zamontować złącze Camlock?

dnia
Kategorie: Blog

Złącza Camlock to mechanizmy do zadań specjalnych. Umożliwiają one błyskawiczne łączenie oraz rozłączanie przewodów oraz rur bez konieczności użycia narzędzi, działając na zasadzie zaciskania za pomocą dźwigni. Ze względu na swoje właściwości, złącza znajdują swoje zastosowanie w systemach transportujących płyny, gazy oraz proszki. Szybkie i bezpieczne rozwiązanie wykorzystywane jest w szeregu branż, a jego prawidłowy montaż oraz użytkowanie przekłada się na trwałość oraz efektywność. W MiDaTech oferujemy szereg złączy Camlock wykonanych z najwyższej klasy komponentów, dających gwarancję niezaburzonego przepływu mediów. Już dziś dowiedz się więcej na temat ich prawidłowego montażu, a także sposobów konserwacji – zadbaj o to, by służyły Ci jak najdłużej!

Montaż złączy Camlock – najważniejsze informacje

Istnieje wiele sposobów montażu złączy Camlock; każdy z nich jest ściśle uzależniony od tego, czy ma się do czynienia z wylotem rury czy elastycznego węża, a nierzadko także od rodzaju obejmy. W pierwszym przypadku, jakim jest montaż do rury, wykorzystywane jest złącze Camlock z końcówką gwintowaną – wtedy wystarczy jedynie wkręcić jedno do drugiego. W momencie gdy rura nie posiada gwintu, koniecznie należy sięgnąć po złącze ze specjalną końcówka do wspawania. Jeżeli jednak masz do czynienia z przewodem elastycznym, sięgnij po Camlock z króćcem do węża, nie zapominając o obejmie zabezpieczającej złącze przed wypadnięciem z powodu ciśnienia medium. Obecnie wyróżnia się obejmy zwykłe i skorupowe, z czego przy tyhc drugich Camlock powinno być dodatkowo wyposażone w gładki króciec do węża, który posiada kołnierz zabezpieczający. Jest on niezbędny, aby obejma mogła trzymać całość w miejscu. Montaż złącza Camlock na wąż wydaje Ci się czymś skomplikowanym? Nic bardziej mylnego! Sprawdź, jak w kilku krokach możesz wykonać to zadanie.

  • Krok pierwszy: wybór obejmy. To właśnie od niej zależy rodzaj króćca oraz kolejność postępowania, jednak przy większości obejm najpierw wsuwasz je na wąż, zaś dopiero później montujesz złącze. W momencie gdy Twój wybór padł na tradycyjną obejmę, wystarczy że wsuniesz ją na przewód.

  • Krok drugi: króciec złącza. Wciśnij go do wylotu węża, upewniając się, że wszedł cały. W przypadku prawidłowo zamontowanego króćca, koniec przewodu opierać się będzie o korpus złącza Camlock.

  • Krok trzeci: zacisk obejmy. Wystarczy, że przesuniesz obejmę bliżej wylotu węża i ją zaciśniesz. Gotowe – mamy już jeden element złącza.

  • Krok czwarty: powtórz proces. W przypadku drugiej części złącza Camlock, montowanej na kolejnym wężu, wystarczy że powtórzysz ten proces.

  • Krok piąty: połącz złącza. W momencie gdy oba elementy złącza będą gotowe do połączenia, przesuń uchwyty gniazdka w taki sposób, by były one skierowane ku górze; sprawi to, że wewnętrzna powierzchnia będzie gładka i gotowa na montaż wtyku. Następnie wystarczy, że wsuniesz męską część złącza do gniazda, przesuwając uchwyty w dół.

W efekcie otrzymujesz w pełni uszczelnione złącze Camlock, dzięki któremu zachowasz płynny przepływ mediów. Jak można zauważyć, zamontowanie złączy Camlock nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi; jedyne, co okaże się przydatne, to śrubokręt do dokręcenia obejmy na wężu. Szybki oraz łatwy montaż tego typu części pozwala nie tylko oszczędzić czas, lecz także pieniądze – trwałość i niezawodność tego rodzaju złączy minimalizuje bowiem koszty wiążące się z naprawą potencjalnych awarii czy przestojach w całym procesie przesyłu.

Przedłuż żywotność złącza Camlock. Podpowiadamy, jak dbać o tę szczególną część

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest regularna konserwacja złączy Camlock. Tymczasem to właśnie ona przyczynia się do jego długotrwałej, a przy tym praktycznie bezawaryjnej pracy. To, o czym koniecznie musisz pamiętać, to przede wszystkim regularne czyszczenie części – powinno ono następować po każdym użyciu. Do czyszczenia należy wykorzystywać wyłącznie łagodne detergenty oraz miękkie szczotki. Stroń od agresywnych środków chemicznych, które mogłyby uszkodzić powierzchnię złącza, tym samym narażając je na znacznie szybsze zużycie. Dodatkowo, ruchome części złączy powinny być regularnie kontrolowane pod kątem potencjalnych usterek oraz smarowane odpowiednią ilością smaru. Nie przesadzaj z jego ilością! Nadmiar przyciąga zabrudzenia. O czym jeszcze nie możesz zapomnieć? Oczywiście o regularnej inspekcji uszczelek. Zalecamy, aby sprawdzać je pod kątem pęknięć, stwardnień czy deformacji, co jakiś czas dokonując ich profilaktycznej wymiany – nawet jeśli z pozoru nie wyglądają na uszkodzone. Wszystkie czynności konserwacyjne przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa złączy Camlock, a także większej efektywności ich pracy.